Czereśnia późna

Czereśnia późna

Czereśnie nie cieszą się dobrą opinią w świecie winiarskim. Wynika to z używania różnych czereśni przez winiarzy, a nadają się wyłącznie wybrane późne odmiany. Pozostałe mają zbyt niski ekstrakt i wino wychodzi naprawdę puste w smaku. Czereśnia późna mimo lepszych parametrów sama w sobie wciąż jest owocem o niskiej kwasowości, dla przykładu ostatni mój pomiar to 14,5% Brix i 6 g/l kwasowości.

Osobiście późna czereśnia smakuje mi tak bardzo, że robię ją co roku i omijam niską kwasowość podbijając kwasy przy użyciu kwasku lub mieszając lekko z czarną porzeczką. Najbardziej jednak lubię pojedyncze smaki w winach i podbić najlepiej wtedy kwas jabłkowy, którego w czereśniach jest najwięcej.

Pamiętaj, że w zależności od zbioru, odmiany, urodzaju itd. owoce będą inne i może być konieczne użycie mniejszej ilości cukru lub wody. Każdy przepis trzeba traktować jako wyjściowy i kontrolować wino według własnego smaku.

Poniżej proporcje na ok. 10 litrów wina o mocy 14%.  przelicz proporcje

Czereśnie: 7,2 kg (waga z pestkami)
Cukier: 1,25 kg (dla wina wytrawnego)
Woda: 4,0 l
Drożdże: ok. 4 g (do 13%)
Pożywka: ok. 4 g

Wykonując małą ilość wina czereśnie możemy wydrylować w większości, jednak przy większej ilości wina polecam umieścić je w pojemniku fermentacyjnym i rozgnieść lub potraktować mieszadłem na wiertarce (dobrze mieć do tego osobne wiadro, ponieważ łatwo zarysować dno lub boki fermentora).

Czereśnie fermentujemy w tej postaci z dodatkiem połowy puli cukru oraz połowy puli wody przez 2-3 do 5 dni i odciskamy do balona. Dodajemy resztę cukru oraz wody i fermentujemy dalej.

Po około 3 tygodniach możemy dokonać obciągu wina znad osadu i poddaj dalszej cichej fermentacji oraz dojrzewaniu. Zlewać znad osadu w zależności od jego tempa powstawania.

Smacznego! Swoją domową winiarnię możesz wyposażyć w zaprzyjaźnionym sklepie -> Czerwona Dynia 🙂