Jabłko

Jabłko

Jabłka są bardzo powszechnym, tanim i łatwo dostępnym surowcem na soki, cydry oraz wina. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że odmian jest tak wiele, że nie można tego owocu generalizować, dlatego też nie ma jednoznacznego przepisu na wino jabłkowe.

Owoce te w przypadku większości odmian mają niską kwasowość rzędu 4-6 g/l. Potrafią mieć sporo cukrów i być mniej lub bardziej esencjonalne. Są odmiany które mają sporo kwasów, mniej lub więcej cukru. Kombinacji potrafi być bardzo wiele.

Ogólną zasadą przy wyrobie wina jabłkowego którą można się kierować jest – jak najmniej wody.
Nie zastąpi to jednak pomiarów kwasowości, brix również dobrze zmierzyć.

Większość odmian (cukry – ok, kwasy – niskie) najlepiej wykonać na soku, odrobinę zakwasić.
Jeżeli jednak posiadacie jabłka słodko-kwaśne, a w szczególności nie posiadacie prasy, sokowirówki czy innego sprzętu do pozyskania soku to z powodzeniem możecie eksperymentować z fermentacją w miazdze z minimalną ilością wody.

Tak więc albo tłoczymy sok i nie dodajemy wody lub jabłka drobno kroimy i umieszczamy w fermentorze. Drobno pokrojone jabłka prędzej zaczną puszczać sok i będzie potrzeba mniej wody aby je nią przykryć.

Podam więc dwa alternatywne przepisy dla dwóch innych zupełnie innych odmian jabłek.

Pamiętaj, że w zależności od zbioru, odmiany, urodzaju itd. owoce będą inne i może być konieczne użycie mniejszej ilości cukru lub wody. Każdy przepis trzeba traktować jako wyjściowy i kontrolować wino według własnego smaku.

Poniżej proporcje na ok. 10 litrów wina o mocy ok. 14% (na soku).  przelicz proporcje

1. Jabłka o parametrach brix 10%, kwasy 4 g/l, czyli przeciętniaki.
Tutaj oczywiście polecam pozyskanie soku,  dodatku jego lekkie zakwaszenie.

Sok jabłkowy: 10,0 l (ok. 16-17 kg jabłek)
Cukier: 1,4 kg
Regulator kwasowości: 5-10 g
Drożdże: ok. 4 g (do 13%)
Pożywka: ok. 4 g

2. Jabłka o parametrach brix 14%, kwasy 10 g/l, czyli odmiana kwaśniejsza, dojrzała.

Jabłka: 12-14 kg (w zależności od zawartości soku)
Cukier: 0,4-0,7 kg (dla wina wytrawnego)
Woda: 2,0 l
Regulator kwasowości: 5-10 g
Drożdże: ok. 4 g (do 13%)
Pożywka: ok. 4 g

W przypadku fermentacji samego soku możemy rozpocząć ją od razu w balonie. Dodajemy połowę cukru, drożdże oraz pożywkę. Po około 7 dniach dodajemy resztę cukru. Pierwsze zlanie znad osadu dobrze wykonać po około 3 tygodniach.

W przypadku fermentacji miazgi jabłkowej prace rozpoczynamy od umieszczenia jabłek w fermentorze, dodajemy całą wodę. Aby nie zagęszczać niepotrzebnie miazgi i nie utrudniać drożdżom startu który i tak nie będzie łatwy można rozpocząć fermentację samymi cukrami z jabłek. Po np. 5 dniach można albo odcisnąć wszystko w prasie / worku i rozpuścić w winie połowę cukru lub dodać połowę cukru do miazgi i fermentować ją dalej. Kolejną porcję cukru można dodać około 12-14 dnia. W przypadku fermentacji miazgi warto odcisnąć ją około 3 tygodnia.

Smacznego! Swoją domową winiarnię możesz wyposażyć w zaprzyjaźnionym sklepie -> Czerwona Dynia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *