Rabarbar

Rabarbar

Rabarbar jest wdzięcznym surowcem np. na kompoty. Osobiście bardzo lubię jego smak i spróbowałem zrobić z niego wino. Jest to wykonalne i efekty są dość ciekawe, ale tylko w młodym winie. Moim zdaniem dojrzewanie tego wina zmienia smak rabarbaru niekorzystnie. Można przyjąć, że smaczne jest do około pół roku od nastawienia. Taka jest moja opinia.

Rabarbar powinien być dojrzały z jak największą ilością czerwieni. Wybieramy rabarbar malinowy rosnący mniej więcej w połowie maja do końca maja. W rabarbarze znajduje się tzw. kwas szczawiowy, który jest przesadnym problemem. Jego zawartość w dojrzałym rabarbarze jest naprawdę znikoma, poza tym ten sam kwas występuje w wielu innych surowcach na wino i tam nikt nie widzi problemu 😉 Dodatkowo warto zaznaczyć, że kwas ten znajduje się głównie w liściach.

Rabarbar jest warzywem twardym, dlatego wyróżnia się dwie metody obróbki go przed nastawieniem z niego wina. Powszechną metodą jest metoda zaczerpnięta z kuchni, czyli podgrzewanie w wodzie niczym przed przygotowaniem kompotu z rabarbaru. Druga to wymrażanie. Opiszę teraz obie metody.

1) Gotowanie – rabarbar tniemy w małe kawałki, wsypujemy do dużego gara i zalewamy odrobiną wody, tak aby woda pojawiła się na powierzchni, a najlepiej lekko przykryła rabarbar. Podgrzewamy to na małym ogniu do lekkiego rozmięknięcia.

2) Wymrażanie – rabarbar tniemy w małe kawałki, wsypujemy do worków przystosowanych do mrożenia lub luźno wsypujemy do pojemników plastikowych i mrozimy. Po kilku dobach rabarbar powinien być już dobrze zmrożony i możemy użyć go do wyrobu wina. Przemrożenie rabarbaru ma na celu rozbicie błon / ścianek komórek co ułatwi wydobycie z rabarbaru soków. Po rozmrożeniu rabarbar możemy wykorzystać jako miazgę do nastawienia wina.

! Pamiętaj, że w zależności od zbioru, odmiany, urodzaju itd. owoce będą inne i może być konieczne użycie mniejszej ilości cukru lub wody. Każdy przepis trzeba traktować jako wyjściowy i kontrolować wino według własnego smaku. 

Poniżej proporcje na ok. 10 litrów wina o mocy ok. 14%.  przelicz proporcje 

Rabarbar: 5,0 kg pociętych łodyg (waga bez liści)
Cukier: 2,2 kg (dla wina wytrawnego)
Woda: 6,0 l
Drożdże: ok. 4 g (do 13%)
Pożywka: ok. 4 g

Jeżeli wybierzecie metodę gotowania rabarbaru to wodę dzielimy następująco:
– 4 litry do zagotowania rabarbaru
– 2 litry na rozpuszczenie cukru

Jeżeli owoce przemrozicie to wodę dzielimy na dwie równe porcje.
Cukier niezależnie od metody dzielimy na dwie równe porcje.

Krok 1: Zagotowany i ostudzony rabarbar / rozmrożony rabarbar zalewamy syropem cukrowym, zadajemy drożdże oraz pożywkę. Fermentujemy kilka dni, do momentu aż gęstość spadnie na tyle, że Ballingometr wskaże okolice 0 BLG.

Krok 2: W prasie lub ręcznie w worku od prasy odciskamy rabarbar z wina. W oczyszczonym z rabarbaru winie rozpuszczamy cukier jeżeli wybraliśmy metodę gotowania, natomiast w metodzie z mrożeniem dodajemy drugą porcję syropu cukrowego. Podczas przelewania i odciskania wino powinno się trochę napowietrzyć, co wzmocni pracę drożdży. W razie obaw o słabą fermentację po szybkim przelaniu wina można dodać odrobinę pożywki.

Krok 3: Kolejny raz zaglądamy do wina po pojawieniu się znacznego osadu na dnie fermentora / balona, np. w 3 – 4 tygodniu. Dalej fermentujemy spokojnie jak każde inne wino.

Tak jak wspomniałem na początku wpisu, myślę że wino to jest dobre jako młode, więc ja osobiście nastawiłbym ilość którą da się przepić i po prostu sobie podbierał, co jakiś czas zlewając w mniejsze naczynia by nie napowietrzać wina (co grozi utlenieniem / popsuciem wina).

Smacznego! Swoją domową winiarnię możesz wyposażyć w zaprzyjaźnionym sklepie -> Czerwona Dynia 🙂

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *